K.AMERY
Facebook Thaiföldön
Tessék, már megint valaki nem olvasta el figyelmesen a posztomat vagy nem vett komolyan. Alig két hete, hogy figyelmeztettem mindenkit, hogy Thaiföldön a nyilvános meztelenség meg van tiltva és a thaiföldi szigorúan szemmel tartja. Nem csak ejnye-bejnye jár érte. Erre mit ad Buddha, egy 22 éves thaiföldi lány lefényképezte magát Buriram-ban I. Rama király szobránál és amiért a szelfi olyan jól sikerült be is nyomta a Facebookba. Ezekért a - számunkra - maximum egy atyai nyakonvágást érdemlő fotókért Thaiföldön akár 5 év börtönbüntetést is kaphat. Amit a lány a nagy iparkodásában elfelejtett, hogy egy királyi vagy buddhista szentség előtt nem mutogatjuk a fenekünket. A képeken ugyanis többet látni a bugyijából mint őfelsége a király szobrából. Akárhogyan is van, hamarosan csattantak a bilincsek. A lány sírva kért elnézést a szentségtörésért és biztosította egész Thaiföldet, hogy a képeket csak azért csinálta, hogy reklámozza a szép környezetet. A döntéshozók azonban azon a véleményen voltak, hogy a lány inkább a saját dimbes-dombos szépségeit propagandázta és a szoknyácska is túl rövidre sikerült. És ezt egy szent király emlékműve előtt. Az ügyet átadták az ügyészségnek.
Ilyen és hasonló hírek rendszeresen megjelennek a thaiföldi médiában. Néhány éve ázsiai turisták, akik az Ayutthaya történelmi parkban megmásztak egy évszázados templomot, fejenként 5000 baht pénzbírságot fizettek. A Facebookon posztolt fotókon két nő és három férfi látható, amint a világhírű Mahathat szent templomban boldogan integetnek a kamerába. A vidám hangulatnak hamarosan vége lett, amikor a rendőrség megkereste őket a hotelben. Végül is az 5 bakancsos szentélytúrázó mindenkitől bocsánatot kért a felelőtlen tettért és az illetlen viselkedésért, de még a szellemektől is. Nem szerettek volna a tartományi bíróság elé kerülni. 2017 végén elítéltek két amerikait, amiért a bangkoki Wat Arun előtt készült szelfiképbe beledugták a feneküket és az Instagramon közzétették.
Jegyezze meg mindenki, hogy Thaiföldön (IS) a Facebook használata ugyan engedélyezett, de a szervek állandó és összevont szemöldökű felügyelete mellett. A thaiföldi kormány különböző intézkedéseket hozott a közösségi médiaplatformok, például a Facebook használatának szabályozására. A rendelkezések közé tartozik a galaktikus online univerzum használatának nyomon követése, ellenőrzése. Ami pontosan azt jelenti, hogy távcsöves szemekkel figyelnek mindent és mindenkit, a rosszalkodó posztokért, fényképekért már a rohamosztaggal is érted mehetnek. Mindez a nagy valóságban úgy néz ki, hogy a Facebook kikémlel minket, és a médiát meg a szervek.
Az egyik legfontosabb szabályzat, amelyet minden turistának és expatnak mindig erősen a figyelmébe ajánlok, a “Lèse-majesté törvény”. Ez nem más mint, aki a legcsekélyebb mértékben is megsérti a thaiföldi királyt vagy a királyi családot, azt már viszik is a süllyesztőbe. A thaiföldi kormány a közösségi médiát, köztük a Facebookot is felhasználja a politikai ellenzék és a másként gondolkodók ellenőrzésére. Ez a cenzúra elsősorban a politikai ellenzék megfigyelésére, üldözésére szolgál. Egy thaiföldi fiatalembert 50 évre ítélték el idén, mert a médiákban kritizálta a királyt. Még soha senki nem kapott egy ilyen hosszú dutyit a királyi család bírálatáért. (Az eddigi leghosszabb börtönbüntetésre 2021-ben egy nőt 43 évre ítéltek el.) Az eredeti, 28 éves büntetésre az ellenzéki férfi fellebbezett, de szerencsétlenségére a fellebbviteli bíróság még több éves lakatra büntette meg. A bíróság időközben még több olyan tiltott dolgot talált, amelyek a “Lèse Majesté” bűncselekménye közé tartoznak. Valamennyi bizonyítékot a férfi Facebook weboldalán fedeztek fel. A média törvény mindenkire, értsed alatta, ránk külföldiekre is vonatkozik és a büntetések nem lesznek enyhébbek nekünk sem.
A számítógépes bűncselekményekről szóló törvény sem semmi. Az internet és a közösségi média használatát szabályozza és a hamis információk terjesztését tiltja. A rágalmazási törvények Thaiföldön a legszigorúbbak a világon, és hogy mi is egy hamis információ, annak a definizációja gyakran elég érdekes. Az első dolog, amit tudnod kell, hogy a törvény előtt nem számít, hogy amit valaki ír vagy mond, az igaz vagy sem. A becsmérlést, a vádaskodást, a Facebook oldalon való sértegetést Thaiföldön sokkal komolyabban veszik mint nálunk Európában. Ebben különben tökéletesen benne van a thaiföldi életfilozófia egy része is. Egy bírálat, egy kritikus megnyilvánulás az örök mosoly országában azt jelenti, hogy te egy személyt, egy üzletet, egy céget megkárosítottál. És kárnak számít már az is, hogy a másik elvesztette az arcát. Amíg Európában a rágalmazás egy bűncselekmény és a valótlanságon alapszik, nem úgy Thaiföldön. Thaiföldön már akkor is gyalázkodol, ha a Facebookban egy thaiföldi étterem minőségét a kakaón áthúzod. Hogy most igaz vagy sem amit kommentáltál, az senkit sem érdekel. Az építő jellegű kritika fogalma a hierarchikus Thaiföldön ismeretlen.
A rágalmazás vádjába beletartoznak az interneten megjelenő személyes problémák, vélemények is. Amíg nálunk mindenki kénye és kedve szerint szorgalmasan lekurvázhatja a másik anyját és mindenféle szemetet okádik valaki háta mögött egy gusztustalan kommentárban, addig Thaiföldön egy a hotel tisztaságát kérdőre vonó poszt online is komoly veszélybe sodorhat. Talán nem árt tudni, hogy ha bármilyen szolgáltatással elégedetlen vagy, akkor a legjobb megoldás ha nyugodt és udvarias maradsz. Egy széles mosollyal és tapintatosan az üzletvezetővel megbeszélt probléma sokkal többet fog segíteni rajtad.
Fontos megjegyezni, hogy a Facebook szerepe Thaiföldön egy nagyon összetett kérdés. Az egyik oldalon a bűnözők paradicsoma. A statisztikák mutatják, hogy a befektetési csalások több mint 70, a termék csalások 90%-a közösségi médián, például a Facebookon keresztül fénysebességgel robog. Már évek óta fontolgatják a digitális közösség leállítását, mivel nem foglalkozik a platformján megjelenő szponzorált reklámok hitelességével. Ez pedig arra késztette a thaiföldieket, hogy több milliárd értékben hamis ketyeréket vásároltak.
A másik oldalon nagy segítséget is nyújthat a gazemberek elleni küzdelemben. Tavaly egy thaiföldi házaspárt a Facebook segítségével csíptek nyakon, akiket, - nem vicc - 12 640 év börtönre ítéltek. Még szerencse, hogy fejenként ezt a szigorú büntetést 5056 évre csökkentették, mert a vádlottak elnézést kértek. Szégyenkezve bevallották, hogy a Facebookon keresztül loptak, csaltak, hazudtak. A házaspár a medián keresztül arra kérte az embereket, hogy fektessenek be egy állítólagos, magas kamatokat kidobó vállalkozásba, amely a hólabda rendszer szerint működött. Több mint 2500 thai be is dőlt az átverésnek, és több millió baht-ot átutaltak a széltolóknak. De hogy legyen egy happy end is, a büntetést talán nem kell teljesen leülniük, mert az ország törvényei szerint mindkettőjükre legfeljebb 20 év börtön várhat. Hogy akkor minek kell ekkora cirkuszt az ítéletből csinálni azt nem értem, megspórolhatták volna az évezredes büntetéseket és rögtön rátérhettek volna egy végső ítéletre. Kíváncsi lennék arra is, hogy mennyit számolgattak, mire és mennyit, hány hónapot, évet osztottak-szoroztak, mire eljutottak a végleges büntetéshez, hogy ez most bizony pontosan 12 640 év lesz. A thaiföldi bíróságoknak is sok ideje van a hülyeségekre.
További posztok a thaiföldi életfilozófiáról itt találhatók:
E-Mail: studiokarcsi@gmx.de
Studio Karcsi: Litho, Foto, Design, Text
München, Deutschland
Alle Rechte sind vorbehalten.